Hoppa till sidans innehåll

Göteborg gick segrande ur Götalandsmästerskapen!

08 SEP 2019 22:18
Det haglade medaljer över Göteborg vid Götalandsmästerskapen för 13–14 åringar på Fredriksskans i Kalmar i helgen, vilket resulterade i en seger för laget i distriktskampen.
  • Skapad: 08 SEP 2019 22:18

Helgen avslutade utomhussäsongen för de allra flesta av Göteborgs 13–14 åringar som hade lyckats kvala in till tävlingarna på Fredriksskans. En skön avslutning där det till slut blev en ganska klar seger för Göteborg i distriktskampen när man samlade ihop totalt 322 poäng, före Skåne på 299 poäng och Småland på 154 poäng.

Hugo Kündig från IFK Göteborg lyckades ensam samla ihop hela 19 poäng när han vann korta häcken, tog silver i långa häcken och tog brons på både 60 meter och längdhopp i P13-klassen. Nästan lika många poäng bidrog Sävedalens Helmi Hjortbäck med när hon vann både korta och långa häcken samt tog silver på 300 meter slätt i F14-klassen. I pojkar 14 tresteg blev det en göteborgstrippel genom Melker Svanberg, IF Kville, Jonas Gustén, Ullevi FK och Axel Eenfeldt, Bohus IF.

 

Samtliga individuella göteborgsmedaljer:

F14

Guld:

Helmi Hjortbäck, Sävedalens AIK, 300mH, 46,36

Helmi Hjortbäck, Sävedalens AIK, 80mH, 12,27

Ivana Pekic, IFK Göteborg, Längd, 5,20

Beatrice Pettersson, Mölndals AIK, Diskus, 35,10

Emma Krantz, Bohus IF, Slägga, 46,94

Silver:

Ivana Pekic, IFK Göteborg, 300mH, 47.62

Helmi Hjortbäck, Sävedalens AIK, 300m, 42,81

Engla Nilsson, Bohus IF, Höjd, 1,62

Brons:

Beatrice Pettersson, Mölndals AIK, Kula, 11.54

Noortje Thien, Sävedalens AIK, Tresteg, 10,63

Alice Bengtsson, Lerum Friidrott, Slägga, 38,45

 

F13

Guld:

Kajsa Roth, IFK Göteborg, Stav, 2,80

Isabelle Rydén, IFK Göteborg, Tresteg, 10,67

Sigrid Altus, Bohus IF, Spjut, 32,86

Elin Björn, Bohus IF, Höjd, 1,57

Silver:

Kajsa Roth, IFK Göteborg, 60mH, 9,38

Julia Kühnel Pappila, IF Kville, Spjut, 30,60

Brons:

Beatrice Amundin, Sävedalens AIK, 200mH, 30,76

Beatrice Amundin, Sävedalens AIK, 60mH, 9,58

Olivia Lundberg, IFK Göteborg, 60m, 8,27

Julia Kühnel Pappila, IF Kville, Tresteg 10,45

Sigrid Altus, Bohus IF, Slägga, 36,60

Elin Björn, Bohus IF, Diskus, 31,60

Tilda Lindqvist, Bohus IF, Spjut, 28,69

 

P14

Guld:

Theodor Johner, Lerum Friidrott, Kula, 11,48

Theodor Johner, Lerum Friidrott, 80mH, 12,11

Olle Ackebjer, IFK Göteborg, 800m, 2.09,02

Ludvig Holgersson, Bohus IF, Höjd, 1,66

Axel Eenfeldt, Bohus IF, Längd, 5,69

Adam Sörqvist, Sävedalens AIK, 1500mH, 6.30,82

Melker Svanberg, IF Kville, Tresteg, 12,01

Silver:

Adam Sörqvist, Sävedalens AIK, 1500mH, 5.02,80

Axel Eenfeldt, Bohus IF, Höjd, 1,62

Melker Svanberg, IF Kville, Längd, 5,45

Ben Kamijo, Mölndals AIK, Diskus, 39,61

Ben Kamijo, Mölndals AIK, Slägga, 35,30

Jonas Gustén, Ullevi FK, Tresteg, 11,59

Brons:

Erik Gustafsson, GÖT IFK Göteborg, 2000m, 6.35,57

Axel Eenfeldt, Bohus IF, Tresteg, 11,58

 

P13

Guld:

Filip Jonsson, Bohus IF, 600m, 1.35,15

Filip Jonsson, Bohus IF, 1500m, 4.28,12

Hugo Kündig, IFK Göteborg, 60mH, 9,21

Silver:

Hugo Kündig, IFK Göteborg, 200mH, 27,71

Lukas Lehto, Mölndals AIK, Tresteg, 10,75

Brons:

Hugo Kündig, IFK Göteborg, 60m, 7,92

Hugo Kündig, IFK Göteborg, Längd, 5,39

Kristoffer Eneman, IFK Göteborg, Tresteg, 10,34

 

Samtliga resultat här>

Foto: Deca Text & Bild

 

Skribent: Sebastian Nilsson
Epost: Adressen Gömd

 

 



 

 

Postadress:
Göteborgs Friidrottsförbund
Box 12174
402 42 Göteborg

Besöksadress:
Friidrottens väg 5
414 76 Göteborg

Kontakt:
Tel: 0317727885
E-post: This is a mailto link

Se all info