Hoppa till sidans innehåll

2013


Utomhus 2013 Datum 
Terrängserien Safjället 17 dec
Terrängserien Tuve 30 nov
Terrängserien Skatås
9 nov
Finalloppet  2 nov
Terräng-SM 26-27 okt
Individuellt Lag
Sävedalsloppet 19 okt
Terrängserien Landehof
15 okt
Göteborg Marathon  12 okt
Terräng-DM 5 okt
Götalandsmästerskapen 14-15 sept
Göteborgs Jubileumslopp 14 sept
Castorama 14 sept
Lindholmenstafetten  12 sept
Castorama 11 sept
Kell Areskoug Memorial  10 sept 
DM 10000 meter  10 sept
Finnkampen ungdomar 7-8 sept 
Finnkampen seniorer 7-8 sept
Trekungaloppet 7 sept
Resultattävling Castorama 6 sept
Castorama 2
4 sept
Stonehill Games 1 sept
Senior-SM Borås  30 aug-1 sept
Castorama 26 aug
Resultattävling slägga 24 aug
Midnattsloppet Göteborg  24 aug 
DN-galan Youth 23-25 aug
DN-galan 22 aug
Nordiska mästerskapen 18-19år lörd - sönd 
Resultattävling Medel/Lång  20 aug
Resultattävling Hopp  20 aug
Resultattävling Diskus & Kula  19 aug
Resultattävling Stavhopp  17 aug 
Junior SM Västerås 9-11 aug
Ungdoms SM Eskilstuna 9-11 aug
Folksam Challange Åby 3 aug
A Night of Athletics 30 juli
Resultattävling Kronberg 29 juli
Resultattävling Stav 29 juli
Resultattävling Tore Jump 28 juli
Folksam GP Karlstad 23 juli
Resultattävling Kastfemkamp  17 juli
Resultattävling Medel/Lång 16 juli
Resultattävling Medel/Lång 9 juli
Resultattävling Kastfemkamp     9 juli
Världsungdomsspelen 28-30 juni
Sollentuna GP 27 juni
Resultattävling stav 23 juni
Trekungamotet 23 juni män kvinnor
En Midsommarnattsdröm 19 juni
Resultattävling veteran 19 juni Längd Stav
Angeredsspelen 16 juni
Resultattävling ungd. 15 juni
Göteborg GP 15 juni
Kvilles Vårtävling  14 juni
Lag-SM 6-7 juni
Trekungakastet 8 juni
Resultattävling slägga 2 juni
Sävedalsspelen 1-2 juni
Götalandscupen 1 juni
Lilla Stavhoppskarnevalen 22 maj P, 22 maj F
10000m KM Solvikingarna 9 maj
Slägga Resultattävling 5 maj
Resultattävling slägga  12 april
   
Inomhus 2012/2013              Datum
Adventsspelen 24-25 november 
ÖIS 125-års jubileum 1 december
Kortbanehoppning stav  1-2 december
Julklappsjakten 8-9 december
Lilla God Jul 15 december
Stora God jul 17 december
Stav i jul 21 december
IUDM 12 januari
Lilla Alespelen 12 januari
Öppna DM Bohus/Dals 12 januari
Öppna DM Västergötland 13 januari 
Pallasspelen 26-27 januari 
Götas Ungdomsspel  26-27 januari 
Göteborg Inomhus  2-3 februari
Glenn Gala 10 februari
Tore jump 15 februari
ISM i Norrköping  16-17 februari
XL-galan 21 februari
Sabinas longjump 22 februari
Löplabbet  23-24 februari
IJSM i Uddevalla  23-24 februari
Testtävling gEMrepet 28 februari 
Road Show Final  2 mars
IEM i Göteborg  1-3 mars
Resultattävling stav 7 mars
IUSM i Malmö  9-10 mars
Resultattävling höjd 12 mars
Götalandsmästerskapen  16-17 mars
Uppdaterad: 07 JUN 2016 16:56 Skribent: Anna Linner & Richard Björkman






 

 

Postadress:
Göteborgs Friidrottsförbund
Box 12174
402 42 Göteborg

Besöksadress:
Friidrottens väg 5
414 76 Göteborg

Kontakt:
Tel: 0317727885
Fax: 0317727890
E-post: This is a mailto link

Se all info