Hoppa till sidans innehåll

Utomhus 2018


Datum

Tävling Arrangör Plats
29 april Resultattävling Slägga IK Vikingen

Kastplan FIH

1 maj DM 10 000m Solvikingarna

Slottsskogsvallen

5 maj Lilla Skärgårdsspelen Hönö IS

Hönö Arena

6 maj Resultattävling Slägga IK Vikingen

Kastplan FIH

26-27 maj Stafett-SM MAIK, SAIK, Ullevi & ÖIS

Slottsskogsvallen

26 maj Trekungakastet Kongahälla AIK

Skälebräcke kastplan

2-3 juni Sävedalsspelen Sävedalens AIK Slottsskogsvallen
6 juni Lilla Nationaldagskampen IFK Göteborg Friidrott Slottsskogsvallen
9 juni Kvilles Vårtävling IF Kville Slottsskogsvallen

20 juni 

En Midsommarnattsdröm

Lerum Friidrott 

Stenkullen IP

20 juni

Resultattävling Slägga

IK Vikingen

Kastplan FIH

 21 juni

Resultattävling Kula

IF Kville

Slottsskogsvallen

24 juni

Trekungamötet

Kongahälla AIK

Kongevi

29 juni-
1 juli

Världsungdomsspelen

Örgryte IS

Nya Ullevi

7 juli

Resultattävling Stav

Örgryte IS

Åby Friidrott

14 juli

Resultattävling Kast

Ullevi FK

Kastplan FIH

15 juli

Plankträffen

Örgryte IS

Slottsskogsvallen

17 juli

Resultattävling Spjut

IF Kville

Kastplan FIH

19 juli

Bannister Running Night Classic / Palmas Trophy 2018

Sävedalens AIK

Åby Friidrott

22 juli

Resultattävling Kast

Ullevi FK

Kastplan FIH

24 juli

Övertrampet

Örgryte IS

Slottsskogsvallen

26 juli

Resultattävling Slägga

Ullevi FK

Kastplan FIH

27 juli

Bannister Running Afternoon Classic

Sävedalens AIK

Slottsskogsvallen

27 juli

Resultattävling Spjut & Kula

Ullevi FK

Kastplan FIH

28 juli

Resultattävling Stav

Ullevi FK

Slottsskogsvallen

29 juli

Resultattävling Slägga

IF Kville

Kastplan FIH

7 aug

Resultattävling Kast

Bohus IF

Jennylunds IP

11 aug

Sky Is The Limit

Mölndals AIK

Åby Friidrott

12 aug

Jennylunds Sommarspel

Bohus IF

Jennylunds IP

14 aug

Resultattävling Höjd

Mölndals AIK

Åby Friidrott

14 aug

Resultattävling Spjut

IF Kville

Slottsskogsvallen

17 aug

Resultattävling Längd

Örgryte IS

Åby Friidrott

18 aug

Göteborg Friidrott Grand Prix

Göteborg Friidrott

Slottsskogsvallen

22 aug

Resultattävling Kula & Diskus

Ullevi FK

Kastplan FIH

29 aug

Bannister Running Young Classic

Sävedalens AIK

Slottsskogsvallen
29 aug

Resultattävling Kula & Diskus

Ullevi FK Kastplan FIH

1-2 sept

Stonehill Games

Lerum Friidrott

Stenkullen IP

11 sept

Castorama

IF Kville

Kastplan FIH

18 sept

Castorama

Mölndals AIK

Åby Friidrott

20 sept

Castorama

Ullevi FK

Kastplan FIH

27 sept

Resultattävling Kast

Kongahälla AIK

Skälebräcke Kastplan

7 okt

Castorama

Lerum Friidrott

Millenium Arena, London


Fullständigt tävlingsprogram för hela Sverige >> 

Centralt program för hela Sverige >>

Uppdaterad: 17 SEP 2018 14:12 Skribent: Alexander Nilsson
Epost: This is a mailto link






 

 

Postadress:
Göteborgs Friidrottsförbund
Box 12174
402 42 Göteborg

Besöksadress:
Friidrottens väg 5
414 76 Göteborg

Kontakt:
Tel: 031-7727885
Fax: 031-7727890
E-post: This is a mailto link

Se all info