Hoppa till sidans innehåll

Utomhus 2019


Datum Tävling Arrangör Plats
1 maj DM 10 000m Solvikingarna Slottsskogsvallen
4 maj Lilla Skärgårdsspelen Hönö IS Hönö Arena
11 maj Kvilles Vårtävling  IF Kville Slottsskogsvallen
25 maj Trekungakastet Kongahälla AIK Skälebräcke kastplan
25-26 maj Stafett-SM Stadionklubbarna Stockholm Stadion
30 maj Götalandsserien match 1    
6 jun Nationaldagskampen IFK Göteborg Slottsskogsvallen
8-9 jun Sävedalsspelen Sävedalens AIK Slottsskogsvallen
15 jun Angeredsspelen Angereds IS Angeredsvallen
19 jun En midsommarnattsdröm Lerum Friidrott Stonehill IP
23 jun Trekungamötet Kongahälla AIK Kongevi IP
28-30 jun Världsungdomsspelen Örgryte IS Nya Ullevi
3 aug Sky Is The Limit Mölndals AIK Åby Friidrott
9-11 aug Ungdoms SM (15-16 år) Trollhättan FIK Trollhättan
9-11 aug Junior SM (17-22 år) Samarrangemang Slottsskogsvallen
10-11 aug Jennylunds Sommarspel Bohus IF Jennylunds IP
16 aug Göteborg Grand Prix Göteborg Friidrott Slottsskogsvallen
17 aug Götalandsserien match 2    
30 aug-1 sep SM IF Göta Karlstad
31 aug-1 sep Stonehill Games Lerum Friidrott Stonehill IP

 

Lokala tävlingar:

Datum Tävling Arrangör Plats
27 april Resultattävling Slägga IK Vikingen Kastplan, FIH
4 maj Resultattävling Slägga IK Vikingen Kastplan, FIH
19 maj Resultattävling Slägga IK Vikingen Kastplan, FIH
22 maj Resultattävling Kula IK Vikingen Slottsskogssvallen
19 jun Resultattävling Spjut IF Kville Slottsskogsvallen
20 jun Resultattävling Kast Bohus IF Jennylunds IP
22 jun Resultattävling Stav Örgryte IS Åby Friidrott
24 jun

Resultattävling 5000m

Sävedalens AIK Slottsskogsvallen
7 juli

Resultattävling spjut

IF Kville Slottsskogsvallen
23 juli

Plankträffen

Örgryte IS Slottsskogsvallen
24 juli

Andy Senorski Steeplechase Open

Örgryte IS Slottsskogsvallen
24 juli

Resultattävling höjd & tresteg

Ullevi FK Slottsskogsvallen
27 juli

Övertrampet

Örgryte IS Slottsskogsvallen
1 aug

Resultattävling 100m + stafett

IF Kville Stenkullen IP
9 aug

Resultattävling Diskus

IK Vikingen Vallhamra IP
12 aug

Resultattävling 5000m

Sävedalens AIK Slottsskogsvallen
16 aug

Resultattävling Stav

Örgryte IS Slottsskogsvallen/FIH
1 sept

Castorama

Lerum Friidrott Stenkullen IP
14 sept

Angereds hösttävling

Angereds Atletiska förening Angeredsvallen
14 sep

Castorama + resultattävling Slägga

Ullevi FK Kastplan, FIH
25 sep

Castorama

Mölndals AIK Kastplan, FIH
26 sep

Castorama

Mölndals AIK Åby Friidrott

 

Uppdaterad: 19 SEP 2018 16:51 Skribent: Alexander Nilsson
Epost: Adressen Gömd

 

 



 

 

Postadress:
Göteborgs Friidrottsförbund
Box 12174
402 42 Göteborg

Besöksadress:
Friidrottens väg 5
414 76 Göteborg

Kontakt:
Tel: 0317727885
E-post: This is a mailto link

Se all info