Hoppa till sidans innehåll

Intensiv tävlingshelg till sin ända

03 FEB 2020 16:05
Hemma i Göteborg avgjordes under helgen årets upplaga av Göteborg Inomhus samtidigt som några toppaktiva testade lyckan utomlands, med bland annat personligt rekord av Suldan Hassan på 3000 meter.
  • Uppdaterad: 03 FEB 2020 16:05

Göteborg Inomhus som traditionsenligt arrangeras av IK Vikingen varje år innebar den sista möjligheten för många att kvala in till nästkommande helgs Nordenkampen i Helsingfors, och landslagsledare Karin Torneklint var på plats för att följa tävlingarna. 

Arrangemangansvarige Estelle Montler var nöjd med helgen och tävlingarna.

– Det var en härlig energi på tävlingen som flöt på fint hela helgen med fantastiska startfält i många utav klasserna och grenarna, speciellt bland seniorerna som pushade varandra till fina resultat och grym stämning! 

Bland höjdpunkterna, som Estelle menar var många, var en av dem den redan på förhand intressanta duellen mellan Ullevis Mathilda Hellqvist och Spårvägens Moa Hjelmer på 400 meter. Duellen visade sig vara mycket spännande och jämn även i verkligheten där Moa gick segrande ur fajten denna gång, när hon vann på 54,60, drygt fyra tiondelar före Mathilda på 55,02. På halva distansen sänkte Lisa Lilja sitt säsongsbästa med en dryg tiondel ner till 24,04 och slutade tack vare det tvåa efter Örebros Elin Östlund. Örgrytes Carl Bengtström följde upp sin starka inledning av säsongen med ett nästpers på 200 meter och en solklar seger med tiden 21,48. Vilken eller vilka distanser det blir för Carl på Nordenkampen återstår att se, när uttagningarna förväntas bli offentliggjorda i dagarna.

Den tidigare 400-metersspecialisten Felix Francois gjorde en stark säsongsdebut på 800 meter och utmanade, numera Spårvägens, Joakim Andersson ända in på målsnöret och slog ett kraftigt nytt inomhuspers med 1.51,50. I damernas A-final på 800 meter vann IFK Göteborgs Madeleine Björlin-Delmar övertygande med säsongsbästat 2.12,32.

Ullevis Robin Jacobsson nådde en ny milstolpe i sin stavhoppskarriär när han tog sig över fem meter för första gången, och vann också tävlingarna.  

Under söndagen var det främst ungdomar (17 år och yngre) som stod för tävlandet och en som utmärkte sig lite extra var Ullevis Victor Hering som hoppade upp som sverigeetta för 17-åringar i längdhoppet med 6,79, trots att han hade en trestegstävling (som han vann med 13,23), ett antal höjdhopp och två 60-meterslopp i benen sedan lördagen.

Suldan och Khaddi levererade utomlands

Suldan springer in som tvåa på 3000 meter under fjolårets ISM i Norrköping.

 

Under fredagskvällen gjorde Ullevis längdhoppsstjärna Khaddi Sagnia säsongens andra tävling på en gala i tyska Karlsruhe där hon i ett sylvasst startfält, med bland annat guld- och silvermedaljörerna från VM i Doha Malaika Mihambo och Maryna Bech-Romantjuk, slutade trea med nya årsbästat 6,72, trots flera misslyckade hopp. Det var i andra omgången som hoppet på 6,72 kom, vilket är Khaddis tredje bästa inomhusresultat i karriären. På samma gala tävlade dessutom 2018 års EM-silvermedaljör på 800 meter Andreas Kramer som var den som tog rygg på haren och Sävedalslöparen gick riktigt starkt första tre varven innan mjölksyran slog till på sista varvet och han slutade efter ett tungt upplopp fyra på 1.48,71.

Ullevis Suldan Hassan reste direkt från ett långt höjduppehåll i Etiopien till franska Mondeville, där han sprang in på den snabbaste tiden på 3000 meter inomhus av en göteborgare sedan Claes Nybergs 7.51,61 i Stockholm 1993. Suldans sluttid blev 7.55,42, vilket gav honom en femteplats i ett tätt lopp.


Ytterligare nämnvärda göteborgsprestationer på GBG Inomhus:

Män

Jonatan Hirsh, Örgryte, 2a i längdhopp med 7,18

Artur Engström, Örgryte, 2a i tresteg med 15,15

Markus Lundborg, Ullevi, 3a i tresteg med 14,86

 

P17

Alex Apelgrim, Örgryte, 1a på 60 meter med 7,12

Leo Zikovic, Örgryte, 1a i kula med 15,10

Sten Hagström, Örgryte, 1a i stavhopp med 4,30

William Asker, Örgryte, 2a i stavhopp med 4,30

K

Rebecka Abrahamsson, Örgryte, 1a i tresteg med 13,02

Ida Nilsson, Mölndal, 3a i längd med 5,73

 

F17

Aicha Koné, Ullevi, 1a i tresteg med 11,42

Elna Wester, Örgryte, 1a på 200 meter med 26,30

Elin Pettersson, IFK Göteborg, 1a i längd med 5,13

Emilia Wernerliv, Kongahälla AIK, 1a i kula med 13,88

 


Fullständiga resultat här>

Foto: Deca Text & Bild

Skribent: Sebastian Nilsson
Epost: Adressen Gömd

Kontakta GFIF

 

 Göteborgsvarvet

 

 

 

Postadress:
Göteborgs Friidrottsförbund
Box 12174
402 42 Göteborg

Besöksadress:
Friidrottens väg 5
414 76 Göteborg

Kontakt:
Tel: 0317727885
E-post: This is a mailto link

Se all info