Hoppa till sidans innehåll

Utomhus 2020


Datum Tävling Arrangör Plats
1 maj DM 10 000m/FLYTTAS Solvikingarna Slottsskogsvallen
11 maj Kvilles Vårtävling/FLYTTAS IF Kville Slottsskogsvallen
30 maj Trekungakastet Kongahälla AIK Skälebräcke kastplan
6 juni Nationaldagskampen/INSTÄLLT IFK Göteborg Slottsskogsvallen
13 juni Angeredsspelen (endast AIS+1 förening?) Angereds IS Angeredsvallen
13-14 juni Sävedalsspelen/INSTÄLLT Sävedalens AIK Slottsskogsvallen
17 juni En Midsommarnattsdröm/INSTÄLLT
Lerum Friidrott Stenkullen IP
21 juni Trekungamötet/INSTÄLLT Kongahälla AIK Kongevi IP
27-28 juni Stafett-SM/UPPSKJUTET Ullevi, MAIK, ÖIS & SAIK Slottsskogsvallen
3-5 juli Världsungdomsspelen/INSTÄLLT Örgryte IS Nya Ullevi
29 juli SM Halvmaraton   Anderstorp
31 juli - 2 aug SM-JSM-USM16 Mångkamp
Ljungby FIK  Ljungby
1-2 aug USM15 Mångkamp   Huddinge
6 aug Lag-SM final Örgryte IS Slottsskogsvallen
8-9 aug Sky Is The Limit Mölndals AIK Åby Friidrott
9 aug Lag-USM/INSTÄLLT   Uddevalla
14-16 aug SM Upsala IF Uppsala
14-16 aug Jennylunds Sommarspel Bohus IF Jennylunds IP
21-23 aug JSM & USM (Kastgrenar)   Norrköping
22-23 aug JSM löpgrenar (Löpgrenar)   Linköping
22-23 aug USM (Hoppgrenar)   Sollentuna
29 aug Göteborg Grand Prix Göteborgs FIF Slottsskogsvallen
29-30 aug JSM (Hoppgrenar)   Kristinehamn
29-30 aug USM (Löpgrenar)   Norrköping
5-6 sep Stonehill Games Lerum Friidrott Stenkullen IP
5-6 sep Finnkampen   Tammerfors
19-20 sep UDM 13-14 år Sävedalens AIK & GFIF Slottsskogsvallen

 Rött datum = ändrat datum

Lokala sanktioner:

Datum Tävling Arrangör Plats Tid
2 maj Lilla Skärgårdsspelen/INSTÄLLD Hönö IS Hönö Arena  
18 maj Resultattävling Kula & Spjut Kongahälla AIK Skälebräcke kastplan  
23 maj Ullevi/Vikingens Ungdomsmästerskap IK Vikingen Slottsskogsvallen  
24 maj Ullevi/Vikingen Klubbmästerskap IK Vikingen Slottsskogsvallen  
26 maj Stafett-DM/FLYTTAS GFIF Slottsskogsvallen  
16 maj Veckans grenar (tillägg 800m, 1500m & längdhopp) IFK Göteborg Slottsskogsvallen  
18 maj Veckans grenar Lerum Friidrott Stenkullens IP  
30 maj Resultattävling 600m/800m Mölndals AIK Åby Friidrott ~15-17
30 maj Veckans grenar (tillägg spjut) IFK Göteborg Slottsskogsvallen  
30 maj Vikingens Ungdomsspel IK Vikingen Slottsskogsvallen 09-10:45
31 maj Resultattävling längd & höjd Mölndals AIK Åby Friidrott  
1 juni Vikingens KM (höjdhopp) IK Vikingen Slottsskogsvallen 17:30-19
1 juni Veckans grenar Lerum Friidrott Stenkullens IP  
6 juni Kraftmätningskval IFK Göteborg Slottsskogsvallen  
6 juni Resultattävling 1500m/2000m Mölndals AIK Åby Friidrott ~15-17
6 juni Veckans grenar Lerum Friidrott Stenkullens IP  
7 juni Vikingens Ungdomsspel IK Vikingen Slottsskogsvallen 09-10:45
8 juni Veckans grenar Lerum Friidrott Stenkullens IP  
8 juni Klubbtävling KAIK Kongahälla AIK Kongevi IP  
10 juni Veckans grenar Lerum Friidrott Stenkullens IP  
13 juni Veckans grenar IFK Göteborg Slottsskogsvallen ~13-16
13 juni Resultattävling 3000m/1500mh Mölndals AIK Slottsskogsvallen  ~16-18
13 juni Veckans grenar Lerum Friidrott Stenkullens IP  
14 juni Sprintutmaningen 1 IF Kville Åby Friidrott  ~10-14
14 juni Ungdomstävling Mölndals AIK Åby Friidrott ~14-18
14 juni Kraftmätningskval Örgryte IS Slottsskogsvallen ~11-16
14 juni Resultattävling 400m & 400m häck Örgryte IS Slottsskogsvallen ~16-17
14 juni Löparkväll (800m+10 000m) Sävedalens AIK Slottsskogsvallen ~17-21
14 juni GBG Jump Tour 1:4 IK Vikingen Jennylunds IP ~11-15
14 juni Resultattävling spjut IK Vikingen Kastplan FIH ~11-12
14 juni Resultattävling spjut Utby IK Kastplan FIH ~16-17
14 juni Resultattävling ungdomar Mölndals AIK Åby Friidrott  
15 juni Bannister Running Invitational # 1 (K 1500m) Sävedalens AIK Slottsskogsvallen ~20-21
15 juni Veckans grenar Lerum Friidrott Stenkullens IP  
16 juni Resultattävling slägga (K) IK Vikingen Kastplan, FIH 16-17
17 juni Veckans grenar Lerum Friidrott Stenkullens IP  
18 juni Resultattävling hopp Mölndals AIK Åby Friidrott ~17-20
18 juni Resultattävling diskus Mölndals AIK Åby Friidrott 18:30-19:30
19 juni Resultattävling kast Utby IK Kastplan, FIH 10:30-12:30
20 juni Resultattävling slägga (K) IK Vikingen Kastplan, FIH  14-15
21 juni Duellen (ÖIS vs Vikingen) IK Vikingen Slottsskogsvallen 11-16:30
21 juni Bannister Running Invitational #2 Sävedalens AIK Slottsskogsvallen 16:30-17:30
21 juni Sommarkasten slägga Mölndals AIK Åby Friidrott 17-19 
22 juni Veckans grenar Lerum Friidrott Stenkullens IP  
23 juni Slottsskogskastet Örgryte IS Slottsskogsvallen 16:30-18:30
23 juni Resultattävling slägga (K) IK Vikingen Kastplan, FIH 14-15:30
23 juni Resultattävling 400m/400mh Örgryte IS Slottsskogsvallen 19-20 
23 juni Resultattävling 1500m Utby IK Slottsskogsvallen 20-21
24 juni Resultattävling slägga (K) IK Vikingen Kastplan, FIH 14-15:30
24 juni Resultattävling hopp Örgryte IS Slottsskogsvallen 17-19:30
25 juni Resultattävling hopp Mölndals AIK Åby Friidrott 17-19
27 juni Resultattävling 600m/800m/2000mh (ungdom) Mölndals AIK Slottsskogsvallen  ~16-18
27 juni Bannister Running Summer Night Classic Sävedalens AIK Slottsskogsvallen  ~18-20
27 juni Sprintutmaningen 2 IF Kville Nya Ullevi  
27 juni Veckans grenar Lerum Friidrott Stenkullens IP  
27 juni Duellen (ÖIS vs Vikingen) IK Vikingen Slottsskogsvallen 11-16
27 juni Resultattävling slägga/diskus (K) IK Vikingen Kastplan, FIH 16-18:30
27 juni Sommarkasten kula & diskus Mölndals AIK Åby Friidrott  11-13
27 juni Stavhoppstour 1:5 Örgryte IS Åby Friidrott  14-16
28 juni Mångkamp IFK Göteborg Slottsskogsvallen 14-19
28 juni Resultattävling slägga/diskus (K) IK Vikingen Kastplan, FIH 14-16:30
28 juni Resultattävling höjd Mölndals AIK Åby Friidrott  
30 juni Resultattävling Stav IF Kville Slottsskogsvallen 16-19
1 juli Resultattävling (Mile, stav & kula) Lerum Friidrott Stenkullens IP 17-19
1 juli Resultattävling långsprint Mölndals AIK Åby Friidrott 15:45-16:00
2 juli Härryda Youth Explosion Mölndals AIK Åby Friidrott  
4 juli Sprintutmaningen 3 IF Kville Slottsskogsvallen 10-16
4 juli Sommarkasten 2 Mölndals AIK Åby Friidrott 11-13
4 juli Bauhaus Jump Challenge Örgryte IS Nya Ullevi  
4 juli Resultattävling (höjd, längd & kula) Kongahälla AIK Kongevi IP   
5 juli GBG Jump Tour 2:4 IK Vikingen Slottsskogsvallen 10-14
9 juli Bannsiter Running Invitational #3 (800m) Sävedalens AIK Slottsskogsvallen 20-21
10 juli Bannsiter Running Invitational #3 (1500m) Sävedalens AIK Slottsskogsvallen 20-21
11 juli Veterantävling Korpen Sävedalens AIK, Korpen & GFIF Slottsskogsvallen ~14-18
12 juli Bohus Längsta Kast Bohus IF Jennylunds IP 13-17 
12 juli Resultattävling (Längd & Tresteg) Örgryte IS Slottsskogsvallen 11-14
14 juli Resultattävling (Slägga, Diskus & Kula) Mölndals AIK Åby Friidrott 14-16
16 juli Saucony Steeplechase Classic Sävedalens AIK Slottsskogsvallen 20-21
16 juli Resultattävling (Höjd) Örgryte IS Slottsskogsvallen 18-19:30
18 juli Långsprinten (K 400m & K 400m häck) Mölndals AIK Slottsskogsvallen  
18 juli Bannister Running Invitational #4 Sävedalens AIK Slottsskogsvallen 20-22
18 juli Resultattävling (Kula & Slägga) Mölndals AIK Åby Friidrott 11-13
18 juli Kvillehoppet (Längd) IF Kville Åby Friidrott 12-13:30
21 juli Airtime #longjump meet (endast inbjudna) Örgryte IS Ullevi uppvärmningsbana 17:30-19
22 juli Resultattävling (Stav) Lerum Friidrott Stenkullens IP 17:30-19:30
25 juli GBG Jump Tour IK Vikingen Slottsskogsvallen 11-15
25 juli Bannister Running Invitational #5 Sävedalens AIK Slottsskogsvallen 18-22
27 juli Resultattävling (Slägga) IK Vikingen Kastplan, FIH 15:45-17
28 juli Resultattävling (Slägga) IK Vikingen Kastplan, FIH 15:45-17
29 juli Resultattävling (Slägga) IK Vikingen Kastplan, FIH 15:45-17
29 juli Sommarkasten 3 Mölndals AIK Åby Friidrott 17-20
30 juli Hurdlegame Göteborgs KIK Slottsskogsvallen 17:30-20
30 juli Resultattävling (Stav) Lerum Friidrott Stenkullens IP 17:30-19
2 aug Duellen 4 (ÖIS vs Vikingen) IK Vikingen Slottsskogsvallen 11-16
2 aug Resultattävling (Spjut) Örgryte IS Slottsskogsvallen 17-18
2 aug Resultattävling (Längd & Tresteg 13-14 år) Mölndals AIK Åby Friidrott 15-16:30
5 aug Resultattävling (Slägga) IK Vikingen Kastplan FIH 17-20
7 aug Resultattävling (Tresteg) Sävedalens AIK Slottsskogsvallen 17:30-19
8 aug Resultattävling (Slägga) IK Vikingen Kastplan FIH 11:30-13:30
9 aug Sommar i Sävedalen Sävedalens AIK Vallhamra IP  
10 aug Jubileumstävling 3000m Majornas IK Slottsskogsvallen 18:30-19:30
11 aug Crona Invitational (Tresteg) Örgryte IS Slottsskogsvallen 17-19
13 aug Curre Invitational (5000m) Utby IK Slottsskogsvallen 20-21
13 aug Summer 2020 Memorial Lerum Friidrott Stenkullens IP  
14 aug 3steget IK Vikingen Slottsskogsvallen 17:30-18:30 
17 aug Kville-tripeln IF Kville Slottsskogsvallen 18-19
19 aug Veteran och Korpen II Sävedalens AIK, Korpen & GFIF Slottsskogsvallen 17:45-21
20 aug Resultattävling (800m+2000m) Sävedalens AIK Slottsskogsvallen 19:30-20:30
20 aug Lerums Augusti Race Lerum Friidrott Stenkullens IP 18-21
21 aug Resultattävling (Längd) Örgryte IS Slottsskogsvallen  
21 aug Resultattävling (ungdomar) IFK Göteborg Slottsskogsvallen 17-18:45
21 aug Resultattävling (Stav) Örgryte IS Åby Friidrott 17-19
25 aug Castorama IK Vikingen Slottsskogsvallen & Kastplan, FIH 16:30-18
26 aug Resultattävling (Längd/Tresteg) IK Vikingen Slottsskogsvallen 18-19:30
27 aug Resultattävling (Stav) Örgryte IS Åby Friidrott 17-19
27 aug Resultattävling (ungdomar) IFK Göteborg Slottsskogsvallen 17-18:45
28 aug Resultattävling (Slägga) IK Vikingen Kastplan, FIH  14-15
30 aug Kville-Sprinten 1 IF Kville Slottsskogsvallen ~11-14
30 aug Resultattävling (Spjut) Örgryte IS Slottsskogsvallen 16-17
1 sep Resultattävling (Diskus) Utby IK Slottsskogsvallen 19:30-20:30
2 sep Castorama Utby IK Kastplan, FIH 15-17
3 sep Resultattävling (Stav) Örgryte IS Åby Friidrott 17-19
5 sep Kraftmätningen (final) IFK Göteborg & Örgryte IS Slottsskogsvallen 9-18
5 sep Angereds hösttävling Angereds Atletiska & Utby IK Angeredsvallen 11-14
5 sep Resultattävling (Slägga) IK Vikingen Åby Friidrott 15-16
6 sep Sista Rycket IK Vikingen Slottsskogsvallen 14-16
9 sep Veteran och motion IF Kville Slottsskogsvallen 18-20
9 sep Höstkasten Mölndals AIK Åby Friidrott 18-19
10 sep Resultattävling Sävedalens AIK Vallhamra IP 17:30-19:30
11 sep Resultattävling (Slägga) IK Vikingen Kastplan, FIH 16:30-18
12 sep Resultattävling (Slägga) IK Vikingen Åby Friidrott 15-16
14 sep Resultattävling (1000m) Majornas IK Slottsskogsvallen 18:30-19
16 sep Resultattävling (Slägga) Bohus IF Kastplan, Frändefors  
16 sep Castorama Lerum Friidrott Stenkullens IP  
18 sep Resultattävling (Slägga) IK Vikingen Kastplan, FIH 16:30-18
19 sep Resultattävling (Slägga) IK Vikingen Åby Friidrott 15-16
19 sep Castorama Lerum Friidrott Stenkullens IP  
19 sep Sub 15-attack (5000m) Hälle IF Åby Friidrott 10.30
21 sep Castorama Lerum Friidrott Stenkullens IP  
26 sep Resultattävling (Slägga) IK Vikingen Åby Friidrott 15-16
28 sep Resultattävling (5000m) Majornas IK Slottsskogsvallen 18:30-19
30 sep Resultattävling (Slägga) IK Vikingen FIH, Kastplan 17-18

 

SFIFs centrala program >

Uppdaterad: 02 OKT 2019 13:20 Skribent: Alexander Nilsson
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Göteborgs Friidrottsförbund
Box 12174
402 42 Göteborg

Besöksadress:
Friidrottens väg 5
414 76 Göteborg

Kontakt:
Tel: 0317727885
E-post: This is a mailto link

Se all info