Lokalt tävlingsprogram 2021

 

TÄVLINGSPROGRAM

  Centrala tävlingar    
Datum Tävling Arrangör Plats
29 maj Trekungakastet Kongahälla AIK Skälebräcke Kastplan
29 maj Sprintutmaningen 1 Sävedalens AIK Slottsskogsvallen
2 jun Göteborg Folksam Grand Prix Göteborgs FIF Slottsskogsvallen
5-6 jun Nationaldagskampen/INSTÄLLD IFK Göteborg Slottsskogsvallen
12 jun Angeredsspelen Angereds IS Angered Arena
12-13 jun Sävedalsspelen Sävedalens AIK Vallhamra IP
19 jun Kvilles Vårtävling IF Kville Slottsskogsvallen
19 jun Sprintutmaningen 2 IF Kville Slottsskogsvallen
23 jun En Midsommarnattsdröm Lerum Friidrott Stonehill IP
27 jun Trekungamötet Kongahälla AIK Kongevi IP
27 jun Bannister Invitational Sävedalens AIK Slottsskogsvallen
9-11 jul Världsungdomsspelen Örgryte IS Nya Ullevi
7 aug Sky Is The Limit Mölndals AIK Åby Friidrott
14 aug Jennylunds Sommarspel Bohus IF Jennylunds IP
4-5 sep Stonehill Games Lerum Friidrott Stonehill IP
       
 

Lokala tävlingar

   
17 apr Resultattävling Slägga IK Vikingen Kastplan, FIH
18 apr Resultattävling Diskus Örgryte IS Kastplan, FIH
24 apr Resultattävling Slägga IK Vikingen Kastplan, FIH
26 apr Resultattävling Slägga IK Vikingen Kastplan, FIH
1 maj 10 000m Utby IK Slottsskogsvallen
1 maj 1:a maj-kastet i Sävedalen Sävedalens AIK Vallhamra IP
9 maj Första chansen Sävedalens AIK Vallhamra IP
15 maj Bannister 3000m steeplechase Sävedalens AIK Slottsskogsvallen
16 maj Andra chansen Sävedalens AIK Vallhamra IP
17 maj Resultattävling Spjut/Diskus Utby IK Kastplan, FIH
19 maj Resultattävling Kula Sävedalens AIK Vallhamra IP
22 maj Gasellmästerskapen Mölndals AIK Åby Friidrott
22 maj Slägga ungdom 1 IK Vikingen Kastplan, FIH
23 maj Första försöket Sävedalens AIK Vallhamra IP
23 maj Tredje Chansen Sävedalens AIK Vallhamra IP
25 maj GBG Jumptour Ungdom #1 Örgryte IS Åby Friidrott
25 maj Kastduell 1 Sävedalen-Lerum Sävedalens AIK Vallhamra IP
25 maj GBG Jumptour #1 IK Vikingen Åby Friidrott
26 maj Kvilles Vårhopp IF Kville Åby Friidrott
27 maj Bannister Invitational Sävedalens AIK Slottsskogsvallen
27 maj Stavtävling Örgryte IS Åby Friidrott
29 maj Sommarduellen 1 (Vikingen vs ÖIS) IK Vikingen Slottsskogsvallen
1 jun Bannister Invitational Visits Mölndal Sävedalens AIK Åby Friidrott
2 jun Resultattävling Slägga IK Vikingen Kastplan, FIH
5 jun Resultattävling Hopp Utby IK Åby Friidrott
5-6 jun IFK Göteborg Challenge IFK Göteborg Slottsskogsvallen
6 jun Kraftmätningskval (Roster) Sävedalens AIK Vallhamra IP
7 jun Högt Och Långt I Mölndal Mölndals AIK Åby Friidrott
8 jun JAWA Grand Prix Sävedalens AIK Slottsskogsvallen
10 jun MAIK Sprintfestival Mölndals AIK Åby Friidrott
10 jun Åbykastet Mölndals AIK Åby Friidrott
12 jun Övertrampet 2.0 Örgryte IS Åby Friidrott
12 jun Stavhoppstouren #2 Örgryte IS Åby Friidrott
13 jun Åbykastet 3 Mölndals AIK Åby Friidrott
15 jun Kastduell 2 (SAIK vs Lerum) Lerum Friidrott Stonehill IP
16 jun Stavtävling Örgryte IS Nya Ullevi
16 jun Shot Put Gothenburg Cup Örgryte IS Slottsskogsvallen
17 jun Noel Krantz Invitational Sävedalens AIK Slottsskogsvallen
17 jun Åbykastet 4 Mölndals AIK Åby Friidrott
19 jun Bannister Invitational (K 10 000m) Sävedalens AIK Slottsskogsvallen
19 jun Resultattävling Spjut IK Vikingen Kastplan, FIH
20 jun Kraftmätningskval IFK Göteborg Slottsskogsvallen
26 jun Last Chance Mölndals AIK Nya Ullevi
27 jun Åbykastet 4 Mölndals AIK Åby Friidrott
28 jun Resultattävling Slägga IK Vikingen Kastplan, FIH
29 jun Kvilles Sommarhopp IF Kville Åby Friidrott
30 jun Shot Put Gothenburg Cup 2 Örgryte IS Slottsskogsvallen
30 jun Åbykastet 5 Mölndals AIK Åby Friidrott
2 jul Åbykastet 6 Mölndals AIK Åby Friidrott
2 jul Bannister 3k Steeple Sävedalens AIK Slottsskogsvallen
3 jul Kvilles Sommarhopp 2 IF Kville Åby Friidrott
4 jul Resultattävling Spjut Sävedalens AIK Åby Friidrott
4 jul Stora Åbykastet Mölndals AIK Åby Friidrott
6 jul Bohus Klubbtävling i Kast 1 Bohus IF Jennylunds IP
15 jul Kvilles Längd & Spjut I Juli IF Kville Åby Friidrott
15 jul Sommarslägga IK Vikingen Kastplan, FIH
19 jul Kvilles Julihopp IF Kville Åby Friidrott
24 jul Oisniotusen Invitational Örgryte IS Slottsskogsvallen
26 jul Släggtävling 5 IK Vikingen Kastplan, FIH
29 jul Släggtävling 6 IK Vikingen Kastplan, FIH
31 jul Shot Put Gothenburg Cup 3 Örgryte IS Slottsskogsvallen
2 aug Släggtävling 7 IK Vikingen Kastplan, FIH
9 aug Ungdomstävling 1 Sävedalens AIK Vallhamra IP
10 aug Ungdomstävling 2 Sävedalens AIK Vallhamra IP
11 aug Saucony 1500 M Sävedalens AIK Slottsskogsvallen
15 aug Bannister Invitational Sävedalens AIK Slottsskogsvallen
18 aug Övertrampet 3.0 Örgryte IS Slottsskogsvallen
19 aug Kasttävling Göteborg IK Vikingen Kastplan, FIH
21 aug Ziko Invitational Örgryte IS Slottsskogsvallen
1 sep Rekordslakten Sävedalens AIK Slottsskogsvallen
6 sep Castorama 1 Lerum Friidrott Stenkullens IP
8 sep Rekordslakten 2 Sävedalens AIK Slottsskogsvallen
9 sep Castorama 2 Lerum Friidrott Stenkullens IP
11 sep Lilla Skärgårdsspelen Hönö IS Hönö Arena
11 sep Höstslägga 1 IK Vikingen Kastplan, FIH
13 sep Castorama 3 Lerum Friidrott Stenkullens IP
14 sep Castoramakväll IK Vikingen Kastplan, FIH
15 sep Castorama 4 Lerum Friidrott Stenkullens IP
16 sep SFH Open IK Vikingen Slottsskogsvallen
16 sep Castorama Utby IK Kastplan, FIH
26 sep Ungdoms-DM 2021 (13-15 år) Sävedalens AIK / GFIF Slottsskogsvallen
3 okt Castorama MAIK Mölndals AIK Åby Friidrott
       
       

 

Datum Tävling Arrangör Plats
13 mar Vårtävlingarna 8 km/INSTÄLLD Solvikingarna Skatås
20 mar Vårtävlingarna 16/32 km/INSTÄLLD Solvikingarna Skatås
3 apr 8ans fastest (Elit) Hälle IF & GFIF Skatås
17 apr Premiärloppet/INSTÄLLD Sävedalens AIK Skatås
17 apr Massetjärn 5k (Elit) Hälle IF & GFIF Massetjärn
4 maj Vårruset (Virtuellt) IK Vikingen Slottsskogen
18 maj Bannister Invitational 5k Sävedalens AIK Massetjärn
7 jun Blodomloppet Örgryte IS Slottsskogen
28 aug Kåsjön Trail Sävedalens AIK Kåsjöns badplats
1 sep Göteborgs brantaste Göteborg-Majorna OK Skatås
1 sep AW-loppet (Stafett)/INSTÄLLD IK Vikingen Slottsskogen
4 sep Fredsloppet Proletären FF Slottsskogen
5 sep Trailvarvet Göteborgs FIF Slottsskogen
8 sep Stafettvarvet Göteborgs FIF Slottsskogen
10 sep Specialvarvet Göteborgs FIF Slottsskogen
11 sep
Göteborgsvarvet/INSTÄLLD Göteborgs FIF Slottsskogen
11 sep SM Halvmaraton (inkl. Elittävling) Göteborgs FIF Stora Holm
18 sep Lilla Varvet Göteborgs FIF Slottsskogen
19 sep Göteborgsvarvet Marathon/INSTÄLLD Göteborgs FIF Slottsskogen
2 okt Terräng-DM Kongahälla AIK Fontin, Kungälv
2 okt ICA Maxi-loppet Kongahälla AIK Fontin, Kungälv
2 okt Lerumsloppet Lerum Friidrott Bagges Torg
9 okt Göteborg Marathon Solvikingarna Slottsskogen
16 okt Sävedalsloppet Sävedalens AIK Vallhamra IP
6 nov Finalloppet Göteborgs SK Skatås
5 dec Urban Run Göteborgs FIF  
31 dec Sylvesterloppet Göteborg Solvikingarna Heden
Datum Tävling Arrangör Plats
5-7 nov Sävedalen Inomhus Sävedalens AIK Vallhamra Sportcenter
13 nov Angeredsspelen Inomhus Angereds IS Angered Arena
20-21 nov Adventsspelen Utby IK Friidrottens Hus
4-5 dec Julklappsjakten Göteborgs KIK Friidrottens Hus
12 dec Julruschen IF Kville Friidrottens Hus
18 dec Julgröten IK Vikingen Friidrottens Hus
9 jan Persspelen IF Kville Friidrottens Hus
15 jan IUDM 13-17 år GFIF/Samarrangemang Friidrottens Hus
5-6 feb Göteborgs Inomhus IK Vikingen Friidrottens Hus
26-27 feb MAIK Indoor Mölndals AIK Friidrottens Hus