Göteborgs Friidrottsförbund

Engagera dig som volontär i Göteborg

Engagera dig som volontär i Göteborg  

Är du nyfiken på friidrott, föreningsliv eller vill vara en del av större evenemang? Nu öppnar Volontärbanken – en plats där du som en enskild individ kan registrera ditt intresse och bidra på ditt unika vis till friidrotten i Göteborg.  

Veteran-VM 2024 blev en storslagen friidrottsfest. Mästerskapet korade inte enbart värdiga mästare utan samlade ideella krafter från hela Göteborg. Tillsammans gjorde de evenemanget till en minnesvärd upplevelse för staden och för människorna. Förutom Göteborgs friidrottsföreningar bidrog även privatpersoner inte bara till att skapa ett oförglömligt mästerskap – de fick också möjlighet att mötas, bygga nya relationer och känna sig som en del av något större. Det avtrycket blev utgångspunkten för Volontärbanken. 

-När vi såg vilken kraft som finns i att människor med olika bakgrund samlas kring ett gemensamt mål och hur det stärker både individen och samhället – ville vi ta vara på det, säger Nora Hedin, Göteborgs Friidrottsförbund

Volontärbanken föddes ur erfarenheterna från Veteran-VM 2024 men är likväl ett initiativ för att bjuda in dig som önskar vara en del av friidrotten utan särskild föreningstillhörighet. Din nyfikenhet, ditt mod och din erfarenhet kommer vara en viktig del i att stärka, bevara och utveckla lokala arrangemang tillika större evenemang så som Göteborgsvarvet. Kanske finner du din förening, ditt sammanhang genom volontärskapet? 

När du registrerar dig (berättar för oss om vem du är) kommer du att nås av ett mejl från Nora Hedin, Göteborgs Friidrottsförbund. När det finns ett aktuellt arrangemang eller evenemang hör du från Nora igen (via mejl!) och därefter har du kontakt med respektive arrangör eller ansvarig för just ditt evenemang.   

Göteborgs föreningsliv ser fram emot att lära känna dig! 
Varmt välkommen att registrera dig i Volontärbanken.  

Läs mer om att vara Volontär
Registrera dig – Volontärbanken

Frågor? Kontakta gärna Nora Hedin på funktionar@goteborgsvarvet.se

Volontärbanken vill göra det enklare att engagera sig ideellt och samtidigt bidra till ett mer sammanhållet, inkluderande Göteborg där fler får chans att hitta mening, gemenskap och nya sammanhang genom evenemang och föreningsliv. 

Skribent: Sara Ulrika Tibell 
Uppdaterad senast: 2025-07-02 / 11:30

19 feb 2025

Årsmöte session två : onsdag femte mars

Som en av förbundets 51 anslutna föreningar välkomnar förbundsstyrelsen din förening till årsmöte session 2, onsdag femte mars 2025.

01 jul 2025

Paragrenar tonsatte VU-spelens första dag!

Ridån av flaggor på innerplan tonsätter Världsungdomsspelen som viktig internationell samlingspunkt för konkurrenskraftiga tävlingar och socialt sammanhang - och för första gången sedan 1996, finns nu parafriidrottsgrenar på det officiella tävlingsprogrammet.

18 jun 2025

Starka prestationer på NM, Laxaspelen och Bauhaus

Nordiska Mästerskapen i mångkamp arrangerades under helgen på slottskogsvallen i Göteborg. I U20-klassen deltog Rasmus Arnell från IFK Göteborg (Bild, Finnkampen 2024). Rasmus slutade på en 6:e plats på nya personliga rekordet 6829p. Rasmus målsättning var att kvalificera sig till JEM i Tampere men ett strulande knä som hämmade honom i höjdhoppet gjorde det till en övermäktigt uppgift denna gång. 

18 jun 2025

Parafriidrotten tar plats på VU

-Från dag ett har mottot varit.” Världsungdomsspelen skall vara en tävling för alla, vare sig du är nybörjare eller Olympiasegrare”

08 apr 2025

”Intresset för veteranfriidrott ökar”

Ladda ner och läs årsberättelsen 2024

04 apr 2025

Åtta workshops

För att främja en solid och hållbar föreningsverksamhet erbjuder Göteborgs Friidrottsförbund och RF-SISU Västra Götaland föreningsöverskridande aktiviteter och enskilt föreningsstöd. Följande åtta gemensamma aktiviteter erbjuds under 2025.

02 apr 2025

”Vi har många som på bästa sätt hjälper till”

Citaten kommer från årsrapporten där 29 av totalt 51 föreningar har svarat. Nu finns en sammanställning av rapporten färdig som beskriver föreningsverksamheten i distriktet 2024 och 2023. Vi uppmuntrar er till att läsa rapporten med ett selektivt öga. Det är inte ett rätt-och-fel dokument utan presenteras utifrån frågor som ansågs viktiga vid starten för Strategi 2025 - för en generell friidrottsförening. 

25 mar 2025

Lyft friidrottskolan genom ökad synlighet

Information om din friidrottsskola kommer då att belysas på den välbesökta rekryteringssidan "Hitta din förening" och friidrott.se  - samtidigt som er statistik ger Svensk Friidrott förutsättningar att följa utvecklingen samt prioritera stöd- eller utvecklingsinsatser gällande friidrottsskolor. 

10 mar 2025

”Närmare tävlingen än jag är, är nog svårt att komma”

Vill du också vibrera med friidrottstävlingen största nerv? Den 29 mars kl 10:00-16:00 genomförs en teoretiskt och praktiskt utbildning i samband med IFK Göteborgs klubbmästerskap. Du får alltså möjlighet att skjuta skarpt dag ett! 

10 mar 2025

Nu lyfter parafriidrotten!

Göteborgs Friidrottsförbunds parakommitté bjuder in dig som är nyfiken på parafriidrott till en inspirationsdag! Den 22 mars mellan klockan 10.00 – 13.00 är du välkommen att testa höjdhopp, längdhopp och löpning i Friidrottens Hus. Parakommittén finns även på plats för dig som förening att diskutera din förenings frågor gällande parafriidrott.

14 feb 2025

Nytt för dig som arrangör på arenatävling

Christer Falk hjälper dig hantera eltidtagningssystemen  Göteborgs Friidrottsförbund äger idag fyra stycken eltidsutrustningar som finns att låna av föreningar. Något som varit eftersatt senaste åren är däremot en välfungerande struktur för service och utlåning av utrustningen. Distriktsförbundet har därför inlett ett samarbete med Christer Falk som har stor erfarenhet och kunskap om utrustningen. 

13 feb 2025

Vårens utbildningar är här!

"Vi kan alltså på nära håll utbilda väldigt stor del av vår tränarskara, vilket är en förmån för oss i Göteborg och Västsvenska Friidrottsförbundet"