MÄSTERSKAP

IF Kville i topp på Veteran-VM

Efter 12 dagar med flera världsrekord, mycket publik och mängder av nya bekantskaper mellan människor från världen över, var det dags för veteran-VM i Göteborg att avslutas. Några som gjorde extra bra ifrån sig sett till deltagarantal och resultat, var tävlande för Göteborgsföreningarna. Och intresset för veteranfriidrotten väntas nu öka i klubbarna.

Skribent: Elwira Ripsweden

På Slottsskogsvallen, Ullevi och Björlanda IP har 8000 veteraner gjort upp om medaljerna i WMAC 2024 sedan den 13 augusti. Av de tio föreningarna med flest anmälda deltagare var hälften av föreningarna från Göteborg där IF Kville hade nästflest deltagare på hela nästerskapet med 56 deltagare. Men Majornas IK och Mölndals AIK kan också hissa flaggan i topp.

Faktum är att majoriteten av alla föreningar som tillhör Göteborgs friidrottsförbund hade med minst en deltagare, vilket visar på ett stort intresse för veteranfriidrotten i distriktet. 

Karin Schön, ordförande i Svenska Friidrottsförbundets veterankommitté och aktiv veteran i IF Kville berättar;

– Som helhet var mästerskapet väldigt lyckat. Vi har fått mycket beröm i olika forum den här veckan för ett bra arrangemang, vilket känns jättekul, säger Karin och fortsätter:

–Mycket imponerande är den stora insatsen av alla funktionärer och volontärer som verkligen jobbade hårt och gav allt oavsett tid på dygnet och väderförhållanden. 

–Det har varit mycket jobb och vi kunde känna av att det var många deltagare som aldrig deltagit i den här typen av mästerskap förut, säger Karin.

Att det var många nya ansikten på mästerskapet, tror hon inte är en engångsföreteelse. Tack vare det lyckade mästerskapet har hon redan märkt att intresset för veteranfriidrott ökar, speciellt i hennes egen förening IF Kville.

–Flera klubbar har fått förfrågningar om träning för vuxna och vi i IF Kville har fått ett tiotal förfrågningar de senaste två veckorna. På den första träningen efter Veteran-VM  var det fem av dem som kom. Fler kommer att dyka upp nästa vecka vet vi.

För att få veteranfriidrotten att fortsätta växa krävs det bra samarbete och att man hjälper varandra enligt Karin.

–Det gäller att hitta tider för träningar och framför allt att rekrytera tränare. Eller i alla fall några som är villiga att hålla ihop grupper. Man kan hjälpas åt att träna varandra. Svenska friidrottsförbundet har projekt där föreningar kan söka pengar för veteranverksamhet. Samarbeten med Friskis&svettis och Korpen till exempel kan hjälpa till att få fart på verksamheten. Gärna också att införliva veteranklasser i vanliga tävlingar, många vill tävla för att hitta motivation och se att träningen ger resultat, berättar Karin.

Resultat WMAC 2024

 

19 feb 2025

Årsmöte session två : onsdag femte mars

Som en av förbundets 51 anslutna föreningar välkomnar förbundsstyrelsen din förening till årsmöte session 2, onsdag femte mars 2025.

11 jul 2025

Kompetensutveckla dig i höst

Fu Väst formar utbildningsprogrammet efter föreningarnas behov. Mejla gärna Lisa om eller när du önskar en utbildning som inte finns på listan. Tillsammans med RF-SISU och Elit Göteborg kan distriktet som helhet erbjuda grenspecifika utbildningar tillika föreningsutvecklande utbildningar eller workshops. Distriktet kan även skräddarsy en utbildning för ert behov.

09 jul 2025

”Göteborgs tränare lockar aktiva från alla håll och hörn”

I intervjun får du lyssna till Eriks perspektiv på träningsmiljön i Friidrottens Hus, människorna han omger sig med och vilka värden som präglar friidrotten i Göteborg. Samtalet berör även betydelsen som tävlingen har för unga aktiva och hur han ser på framtida utveckling av sporten i staden.

02 jul 2025

Engagera dig som volontär i Göteborg

Nu öppnar Volontärbanken – en plats där du som en enskild individ kan registrera ditt intresse och bidra på ditt unika vis till friidrotten i Göteborg.  

01 jul 2025

Paragrenar tonsatte VU-spelens första dag!

Ridån av flaggor på innerplan tonsätter Världsungdomsspelen som viktig internationell samlingspunkt för konkurrenskraftiga tävlingar och socialt sammanhang - och för första gången sedan 1996, finns nu parafriidrottsgrenar på det officiella tävlingsprogrammet.

18 jun 2025

Starka prestationer på NM, Laxaspelen och Bauhaus

Nordiska Mästerskapen i mångkamp arrangerades under helgen på slottskogsvallen i Göteborg. I U20-klassen deltog Rasmus Arnell från IFK Göteborg (Bild, Finnkampen 2024). Rasmus slutade på en 6:e plats på nya personliga rekordet 6829p. Rasmus målsättning var att kvalificera sig till JEM i Tampere men ett strulande knä som hämmade honom i höjdhoppet gjorde det till en övermäktigt uppgift denna gång. 

18 jun 2025

Parafriidrotten tar plats på VU

-Från dag ett har mottot varit.” Världsungdomsspelen skall vara en tävling för alla, vare sig du är nybörjare eller Olympiasegrare”

08 apr 2025

”Intresset för veteranfriidrott ökar”

Ladda ner och läs årsberättelsen 2024

04 apr 2025

Gemensamma föreningsaktiviteter

För att främja en solid och hållbar föreningsverksamhet erbjuder Göteborgs Friidrottsförbund och RF-SISU Västra Götaland föreningsöverskridande aktiviteter och enskilt föreningsstöd. Följande åtta gemensamma aktiviteter erbjuds under 2025.

02 apr 2025

”Vi har många som på bästa sätt hjälper till”

Citaten kommer från årsrapporten där 29 av totalt 51 föreningar har svarat. Nu finns en sammanställning av rapporten färdig som beskriver föreningsverksamheten i distriktet 2024 och 2023. Vi uppmuntrar er till att läsa rapporten med ett selektivt öga. Det är inte ett rätt-och-fel dokument utan presenteras utifrån frågor som ansågs viktiga vid starten för Strategi 2025 - för en generell friidrottsförening. 

25 mar 2025

Lyft friidrottskolan genom ökad synlighet

Information om din friidrottsskola kommer då att belysas på den välbesökta rekryteringssidan "Hitta din förening" och friidrott.se  - samtidigt som er statistik ger Svensk Friidrott förutsättningar att följa utvecklingen samt prioritera stöd- eller utvecklingsinsatser gällande friidrottsskolor. 

10 mar 2025

”Närmare tävlingen än jag är, är nog svårt att komma”

Vill du också vibrera med friidrottstävlingen största nerv? Den 29 mars kl 10:00-16:00 genomförs en teoretiskt och praktiskt utbildning i samband med IFK Göteborgs klubbmästerskap. Du får alltså möjlighet att skjuta skarpt dag ett! 

10 mar 2025

Nu lyfter parafriidrotten!

Göteborgs Friidrottsförbunds parakommitté bjuder in dig som är nyfiken på parafriidrott till en inspirationsdag! Den 22 mars mellan klockan 10.00 – 13.00 är du välkommen att testa höjdhopp, längdhopp och löpning i Friidrottens Hus. Parakommittén finns även på plats för dig som förening att diskutera din förenings frågor gällande parafriidrott.